Arteterapia jako ważny element rehabilitacji osób z niepełnosprawnością intelektualną
PDF

Jak cytować

Pacura, A., & Shtohryn, T. (2023). Arteterapia jako ważny element rehabilitacji osób z niepełnosprawnością intelektualną. Zeszyty Naukowe Pedagogiki Specjalnej, (16), 24–30. Pobrano z https://znps.uken.krakow.pl/article/view/11441

Abstrakt

Ten artykuł dotyczy skuteczności arteterapii w rehabilitacji osób z niepełnosprawnością intelektualną. Zawiera informacje na temat tego, czym jest arteterapia i kto ją zainicjował. Ponadto wyjaśnia związek między arteterapią a rehabilitacją oraz przedstawia najważniejsze cele terapeutyczne w pracy z osobami z niepełnosprawnością intelektualną. Artykuł mówi o zmianach w sposobie myślenia o osobach z niepełnosprawnością intelektualną, jakie zaszły na przestrzeni lat. Pokazuje pewną ewolucję w postrzeganiu tych osób z tych, które mają tylko deficyty, do tych, które mają również zdolności. Ukazuje również najważniejszy cel arteterapii - wzmocnienie poczucia własnej wartości u osób z niepełnosprawnością intelektualną. Artykuł podkreśla również niezaprzeczalną rolę arteterapeuty, którego zadaniem jest motywowanie tych osób do aktywności. Zawiera również opisy przykładowych technik arteterapeutycznych: biblioterapii, choreoterapii, dramaterapii, muzykoterapii i arteterapii.

PDF

Bibliografia

Arciszewska-Binnebesel A., Arteterapia. Szczęśliwy świat tworzenia, Wydawnictwo Harmonia, Gdańsk 2014.

Bac A., Terapia zajęciowa, PZWL, Warszawa 2017.

Bonna B., Rola sztuki w życiu człowieka [w:] Kultura i Edukacja, nr 3-4/2003, Wydawnictwo Adam Marszałek.

Garbacik J, Węgrzyn E., Choreoterapia jako jedna z metod leczenia ruchem, Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego, Wydział Kultury Fizycznej i Promocji Zdrowia Uniwersytetu Szczecińskiego, Szczecin 2008.

Gładyszewska-Cylulko J., Arteterapia w pracy pedagoga. Teoretyczne i praktyczne podstawy terapii przez sztukę, Wydawnictwo Impuls, Kraków 2011.

Grudziewska E., Arteterapia jako forma pracy z dzieckiem upośledzonym umysłowo, Szkoła Specjalna, 3(254), 2010.

Grzebyk E., Kurs z zakresu terapii przez sztukę, Wrocław, Wydział Zdrowia Urzędu Miejskiego we Wrocławiu, 1999.

Korbut A., Arteterapia i jej zastosowanie w obszarze edukacji [w:] Edukacja elementarna w teorii i praktyce” Vol. 11 nr 3(41), Akademia Ignatianum w Krakowie, Kraków 2016.

Lazar T., Choreoterapia jako element usprawniania leczniczego, Wychowanie Fizyczne i Sport 1965, t. IX, nr 2.

Linek A., Arteterapia - poznanie i wyrażanie siebie, Zeszyty Naukowe Towarzystwa Doktorantów UJ, Nauki Humanistyczne, nr 4 (1/2012).

Piotrowska B., Muzykoterapia, Wydawnictwo Nauczycielskie, Jelenia Góra 1998.

Podgórska-Jachnik D., Rozwijanie dyspozycji twórczych niepełnosprawnych przez doświadczenie teatralne, [w:] Rozwijanie dyspozycji twórczych młodzieży, red. Alminderov, J. Łaszczyk, WSPS, Warszawa, 1998.

Popek S.L., Psychologia twórczości plastycznej, Oficyna Wydawnicza “Impuls”, Kraków 2010.

Ruud E., Music and Quality of life. Nordic J Music Therapy, 1997, 6(2): s. 86-97.

Szulc W., Kulturoterapia. Wykorzystanie sztuki i działalności kulturalno-oświatowej w lecznictwie, Wydawnictwa Uczelniane, Poznań 1994.

Ustawa o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, 1997.

Wielki słownik wyrazów obcych, PWN, red. M. Bańko, Warszawa 2003.

Włodarczyk K., Terapia przez sztukę, Życie szkoły, nr 6, Warszawa 2003.