Arteterapia jako ważny element rehabilitacji osób z niepełnosprawnością intelektualną
PDF

Jak cytować

Pacura, A., & Shtohryn, T. (2023). Arteterapia jako ważny element rehabilitacji osób z niepełnosprawnością intelektualną. Zeszyty Naukowe Pedagogiki Specjalnej, (16), 24–30. Pobrano z https://znps.uken.krakow.pl/article/view/11441

Abstrakt

Ten artykuł dotyczy skuteczności arteterapii w rehabilitacji osób z niepełnosprawnością intelektualną. Zawiera informacje na temat tego, czym jest arteterapia i kto ją zainicjował. Ponadto wyjaśnia związek między arteterapią a rehabilitacją oraz przedstawia najważniejsze cele terapeutyczne w pracy z osobami z niepełnosprawnością intelektualną. Artykuł mówi o zmianach w sposobie myślenia o osobach z niepełnosprawnością intelektualną, jakie zaszły na przestrzeni lat. Pokazuje pewną ewolucję w postrzeganiu tych osób z tych, które mają tylko deficyty, do tych, które mają również zdolności. Ukazuje również najważniejszy cel arteterapii - wzmocnienie poczucia własnej wartości u osób z niepełnosprawnością intelektualną. Artykuł podkreśla również niezaprzeczalną rolę arteterapeuty, którego zadaniem jest motywowanie tych osób do aktywności. Zawiera również opisy przykładowych technik arteterapeutycznych: biblioterapii, choreoterapii, dramaterapii, muzykoterapii i arteterapii.

PDF

Bibliografia

Arciszewska-Binnebesel A., Arteterapia. Szczęśliwy świat tworzenia, Wydawnictwo Harmonia, Gdańsk 2014.

Bac A., Terapia zajęciowa, PZWL, Warszawa 2017.

Bonna B., Rola sztuki w życiu człowieka [w:] Kultura i Edukacja, nr 3-4/2003, Wydawnictwo Adam Marszałek.

Garbacik J, Węgrzyn E., Choreoterapia jako jedna z metod leczenia ruchem, Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego, Wydział Kultury Fizycznej i Promocji Zdrowia Uniwersytetu Szczecińskiego, Szczecin 2008.

Gładyszewska-Cylulko J., Arteterapia w pracy pedagoga. Teoretyczne i praktyczne podstawy terapii przez sztukę, Wydawnictwo Impuls, Kraków 2011.

Grudziewska E., Arteterapia jako forma pracy z dzieckiem upośledzonym umysłowo, Szkoła Specjalna, 3(254), 2010.

Grzebyk E., Kurs z zakresu terapii przez sztukę, Wrocław, Wydział Zdrowia Urzędu Miejskiego we Wrocławiu, 1999.

Korbut A., Arteterapia i jej zastosowanie w obszarze edukacji [w:] Edukacja elementarna w teorii i praktyce” Vol. 11 nr 3(41), Akademia Ignatianum w Krakowie, Kraków 2016.

Lazar T., Choreoterapia jako element usprawniania leczniczego, Wychowanie Fizyczne i Sport 1965, t. IX, nr 2.

Linek A., Arteterapia - poznanie i wyrażanie siebie, Zeszyty Naukowe Towarzystwa Doktorantów UJ, Nauki Humanistyczne, nr 4 (1/2012).

Piotrowska B., Muzykoterapia, Wydawnictwo Nauczycielskie, Jelenia Góra 1998.

Podgórska-Jachnik D., Rozwijanie dyspozycji twórczych niepełnosprawnych przez doświadczenie teatralne, [w:] Rozwijanie dyspozycji twórczych młodzieży, red. Alminderov, J. Łaszczyk, WSPS, Warszawa, 1998.

Popek S.L., Psychologia twórczości plastycznej, Oficyna Wydawnicza “Impuls”, Kraków 2010.

Ruud E., Music and Quality of life. Nordic J Music Therapy, 1997, 6(2): s. 86-97.

Szulc W., Kulturoterapia. Wykorzystanie sztuki i działalności kulturalno-oświatowej w lecznictwie, Wydawnictwa Uczelniane, Poznań 1994.

Ustawa o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, 1997.

Wielki słownik wyrazów obcych, PWN, red. M. Bańko, Warszawa 2003.

Włodarczyk K., Terapia przez sztukę, Życie szkoły, nr 6, Warszawa 2003.

Creative Commons License

Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 4.0 Miedzynarodowe.